Možná jste už někdy o kryoterapii, tedy léčbě chladem slyšeli. Možná je pro Vás taková kryosauna, nebo jinak také polárium, něco úplně nového. Kryoterapie má však už svoje pevné místo v léčbě pooperačních stavů, mezi regeneračními technikami i v preventivních programech zlepšování imunity.
Ideální teplota v poláriu se pohybuje v rozmezí mezi 120 až 130 stupni pod nulou. Ničeho se ale nebojte. Venku je to daleko nepříjemnější už při mínus čtyřech. Jak je to možné? V poláriu je vzduch zbavený vlhkosti a taková suchá zima působí na tělo úplně jinak. Mráz tělu doplňuje energii a nabíjí organismus pozitivním elánem. Kryoterapie má výborný vliv na doléčování zranění a na pohybový aparát obecně. Tím pádem má spoustu benefitů nejen pro sportovce.
Co vstup do polária obnáší? Do takové kryosauny není možné vstupovat v běžném oblečení. Čím více je člověk odhalený, tím lépe. Ovšem některé okrajové partie těla je naopak vhodné zakrýt. Čelenku na zakrytí uší Vám většinou v poláriu zapůjčí. Stejně jako roušku na ústa, rukavice, ponožky nad kotníky nebo třeba dřeváky na nohy. To jsou nezbytná opatření proti omrzlinám periferních částí těla. První návštěva polária většinou nepřesahuje 2 minuty. Délka pobytu se potom postupně prodlužuje až na maximální 4 minuty. Stejně jako v sauně každému vyhovuje jinak dlouhý pobyt.
Zatímco po návštěvě sauny následuje studená sprcha nebo koupel, po návštěvě polária se zahřejete v tělocvičně na kole nebo eliptikalu. Strávíte tam asi 20 až 30 minut, během kterých se tělo aklimatizuje na normální teplotu.
Kryoterapie se nedoporučuje lidem s vysokým krevním tlakem a s kardiovaskulárním nebo onkologickým onemocněním. Vstup pro děti je vhodný zhruba od pěti let. Kromě zmíněných účinků na pohybový aparát působí také preventivně na imunitu a dokoncepomáhá také na celulitidu. Překvapivě má mráz v poláriu velice pozitivní a okamžité účinky na hlasivky, takže je jako terapie vhodné i pro zpěváky moderátory nebo třeba učitele.